Tajemnica szybkiego czytania

Szybkie czytanie to ogólna nazwa wielu technik szybszego niż tradycyjne odczytywania tekstu. Wśród wykorzystywanych tu metod wymienia się szereg działań przyspieszających tempo czytania, usprawniających umiejętność skupienia uwagi na treści i zwiększających stopień zrozumienia tekstu.

Jeśli czytamy wolno i z niewielkim rozumieniem, a dodatkowo jest to dla nas męczące i nudne, to prawdopodobnie nie czytamy umiejętnie. Nie ma w tym nic zaskakującego, skoro w polskim szkolnictwie nauka czytania kończy się wyłącznie na etapie dekodowania pojedynczych liter tworzących wyraz, podczas gdy w szybkim czytaniu chodzi o ekspresowe dekodowanie i przetwarzanie całych grup wyrazów (tzw. syntagm).

Szybkie czytanie to także czytanie inteligentne, tzn. wykorzystujące wszelkie sposoby zwiększające prędkość odczytu (np. wspomaganie wzroku) oraz sprzyjające rozumieniu (np. miękkie patrzenie i czytanie syntagmatyczne). W efekcie nie tylko czytamy szybciej, ale każda lektura jest mniej męcząca, przez co chętniej i częściej sięgamy po kolejne książki.